Leningrad NGS’nin 7’nci Güç Ünitesinin İnşaatında Ana Aşamaya Geçildi

Yeni ünitenin inşasında ana aşamaya geçilmesi dolayısıyla düzenlenen törene Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, video konferans aracılığıyla katıldı. 

Rusya’da inşa edilen Leningrad Nükleer Güç Santrali’ndeki (NGS) VVER-1200 tipi reaktöre sahip 7’nci güç ünitesinin reaktör binasının temeline ilk beton döküldü. Bu işlem, Rusya’ya en az 60 yıl boyunca temiz enerji sağlayacak yeni güç ünitelerinin inşaatında ana aşamaya geçildiği anlamına geliyor. 

İlk betonun dökülmesi dolayısıyla düzenlenen törene video konferans aracılığıyla katılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yerli nükleer endüstrinin gelişimine ilişkin beklentiler hakkında şunları söyledi: “2045 yılına kadar Rusya’nın toplam enerji dengesinde nükleer üretimin payı yüzde 25’e yükselecek. Projenin hayata geçirilmesi, Rusya’nın kuzeybatı bölgesinin enerji güvenliğini arttıracak ve tüketicilere yıllar boyunca daha çevre dostu, temiz elektrik sağlayacak.”

Leningrad NGS, yarım yüzyıldan uzun süredir bölgeye uygun fiyatlı ve güvenli elektrik sağlıyor. Halihazırda St. Petersburg ve Leningrad bölgesinin elektrik ihtiyacının %55’inden fazlasını veya kuzeybatı Rusya’daki tüm elektrik ihtiyacının %28,5’ini karşılıyor.

Leningrad Bölgesi Valisi Alexander Drozdenko bu önemli gelişmeyle ilgili olarak şunları söyledi: “Nükleer santral çalışmaları ve Leningrad Bölgesi’nin konsolide bütçesine katkısı sayesinde binlerce sanayi kuruluşu ve sosyal tesis faaliyet gösteriyor, evler, köprüler, yollar inşa ediliyor, büyük bölgesel yatırım projeleri hayata geçiriliyor, istihdam yaratılıyor ve sağlık, eğitim ve nüfusun sosyal desteği için önemli fonlar ayrılıyor. Leningrad NGS’nin 3’üncü ve 4’üncü ünitelerinin yerini alacak 7’nci ve 8’inci güç üniteleri, bölgenin ihtiyaçlarına yönelik elektrik üretimini sürdürmekle kalmayıp üretimi %20 arttırarak Leningrad Bölgesi’nin sadece istikrarına değil aynı zamanda emin adımlarla gelişmesine de katkıda bulunacak.”

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom Genel Müdürü Aleksey Likhachev de Leningrad NGS’nin 7’nci ünitesinin inşasına başlayan Rosatom olarak Rusya Devlet Başkanı Putin’in 2045 yılına kadar nükleer enerjinin enerji dengesindeki payını %25’e çıkarma hedefini gerçekleştirmek için çalışmaya devam ettiklerini söyledi. 

Rosatom Genel Müdürü Likhachev konuyla ilgili olarak, “Kursk NGS’nin ikinci aşaması kapsamında iki ünite inşa ediyoruz ve söz konusu üniteler büyük ölçüde hazır durumda. Leningrad NGS’nin yanı sıra Smolensk ve Kolskaya nükleer güç santrallerinde de eski ünitelerin yerini alacak yeni üniteler inşa edilecek. Rusya’da nükleer enerji üretiminin daha da geliştirilmesi yeni sahalara girilmesini gerektiriyor. Urallar’daki nükleer üretimi önemli ölçüde artıracağız ve tüketimin en fazla artacağı tahmin edilen Sibirya ve Uzak Doğu’ya gireceğiz” diye konuştu. 

Leningrad NGS’nin 7’nci güç ünitesinin reaktör binasının temeline beton dökme çalışmaları 7 gün 24 saat devam edecek. Çalışmaların kalitesi, binanın sağlamlığını ve dayanıklılığını, bina yapılarının bütünlüğünü ve ayrıca reaktör sistemlerinin ve ekipmanlarının çalışmasının güvenilirliğini belirliyor. İnşaatçılar, 2100 metrekarelik temel döşemeyi betonlamak için, neredeyse 5,5 bin metreküp beton karışımı kullanıyor. 

Leningrad NGS’nin 7’nci ünitesinin reaktör binasının temelinin tamamı bu yaz hazır olacak. Bunun ardından reaktör binasının iç ve dış koruma kaplarının inşaatı, zemin inşaatı ve ekipmanların montajına başlanacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x