Kredi Kartı Borçlanmalarında Alarm: Yüzde 153 Arttı!

Kredi kartı kullanımına kısıtlama getirilip getirilmeyeceği tartışmaları gündemdeki yerini korurken, encazip.com bireysel kredi kartı kullanımındaki son durumu araştırdı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) verilerine göre, bireysel kredi kartı borçlanmaları geçen yıla göre yüzde 153 arttı.

Encazip’in verilerine göre bireysel kredi kartı borçlanmaları 2024’te de artmaya devam ediyor. 2023’ün sekizinci haftasında 503 milyar 226 TL olan toplam borçlanma, 2024’ün aynı döneminde %153 artarak 1 trilyon 274 milyar TL’ye ulaştı. Bu durum, kredi kartı borçlanmalarında endişe verici bir artış olduğunu gösteriyor.

Artışın Nedenleri:

Bireysel kredi kartı borçlanmalarındaki artışın birden fazla nedeni olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Enflasyon: Yüksek enflasyon ratesi, insanların alım gücünü düşürerek daha fazla borçlanmalarına neden olabilir.
  • Faiz Oranları: Kredi kartı faiz oranlarının artması da borçlanma maliyetini yükselterek borçlanmaları zorlaştırabilir.
  • Ekonomik Durum: Ekonomik belirsizlikler ve işsizlik gibi faktörler de insanların borçlanma eğilimini artırabilir.

Sonuçlar:

Bireysel kredi kartı borçlanmalarındaki artış, birçok olumsuz sonuca yol açabilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Bireysel ve ailevi sorunlar: Borç yükü, bireylerde ve ailelerde stres ve gerginlik yaratabilir.
  • Yüksek faiz ödemeleri: Artan borç, yüksek faiz ödemelerine yol açarak insanların bütçelerini zorlayabilir.
  • Kredi notu düşüklüğü: Düzenli ödeme yapılmayan borçlar, kredi notunu düşürerek gelecekte kredi alımını zorlaştırabilir.

Kredi kartı kullanımı artmaya devam etti

Vatandaşlar yeni yılın ilk iki ayında da kredi kartı kullanımına devam etti. Ancak artan faiz oranlarına paralel olarak kredi kartı kullanımında taksitli alışverişlerin tutarındaki artış, taksitsiz kredi kartı kullanımının altında kaldı. Ancak dip toplamda hem taksitli hem de taksitsiz kredi kartı kullanımları arttı. Bu artış şubat ayı verilerine de yansıdı. BDDK verilerine göre, bu yılın sekizinci haftasında bireysel kredi kartı borçlanmaları 1 trilyon 274 milyar TL oldu. Bunun 562 milyar TL’sini taksitli, 712 milyar TL’sini taksitsiz borçlanmalar oluşturdu. 2023’te toplam borçlanma 503 milyar TL iken, bunun 258 milyar TL’sini taksitli borçlanmalar, 245 milyar TL’sini taksitsiz borçlanmalar oluşturmuştu. Yani taksitli kredi kartı kullanımları yüzde 117 artarken taksitsiz kredi kartı borçlanmaları yüzde 190 arttı.

Kurumsal kredi kartı borçlanmaları arttı

Sadece bireysel kredi kartı kullanımında artış yaşanmadı. Kurumsal kredi kartı borçlanmalarında da bu yıl artış yaşandığı görüldü. 2023’te 241 milyar TL olan kurumsal kredi kartı borçlanmaları, bu yıl 439 milyar TL’ye yükseldi. Bunun 185 milyar TL’sini taksitli borçlanmalar, 254 milyar TL’sini taksitsiz borçlanmalar oluşturdu. Veriler geçen yıla göre, yüzde 82 oranında bir artış yaşandığını ortaya koydu. 2023’te 241 milyar TL olan toplam borçlanmanın ise 136 milyar TL’sini taksitli borçlanmalar, 105 milyar TL’sini taksitsiz borçlanmalar oluşturmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x