Apple’a bir şok daha; iOS uygulamaları internette yayınlanacak

En önemlisi, belirli kriterleri karşılayanlar, kullanıcıların web sitelerinden uygulama indirmesine izin verebilecek.

Bu baharda kullanıma sunulacak olan Web Dağıtımı seçeneği, geliştiricilerin uygulama ekosistemini tamamen kendi uygulamaları için atlamasına etkili bir şekilde olanak tanıyacak. Geliştiricilerin bu haktan yararlanabilmeleri için, belirli eşiklerden sonra her kullanıcı yüklemesi için ücret ödemelerini öngören yeni App Store kurallarını kabul etmeleri ve en az iki yıldır iyi durumda olan bir Apple Geliştirici Programı üyesi olmaları gerekecek. Bir destek belgesine göre, diğer kriterlerin yanı sıra “önceki takvim yılında AB’de iOS’ta bir milyondan fazla yıllık ilk yüklemeye sahip bir uygulamaya sahip olmaları” gerekecek.

Apple, web’den indirmeleri desteklemek için belirli kurallar belirleyerek, kullanıcıların kötü amaçlı yazılım içeren veya korsanlığı destekleyen uygulamalar gibi yarım yamalak uygulamalar yükleme riskini en aza indirmeyi umuyor. Yine de şirkete, görünüşe göre AB Dijital Pazarlar Yasası’nın ruhuna değil sadece lafzına bağlı kaldığı için yöneltilen eleştiriler göz önüne alındığında, şirketin web’den uygulama indirmeleri üzerinde kontrol uyguladığı gerçeği de incelemeye alınabilir.

Apple’a bir şok daha; iOS uygulamaları internette yayınlanacak

Ayrıca 9to5Mac’in belirttiği gibi Apple artık geliştiricilerin yalnızca kendi uygulamalarını içeren uygulama pazarlarını çalıştırmalarına izin veriyor. Daha önce diğer geliştiricilerin uygulamalarını sunmaları gerekiyordu. Bu, Epic Games, Xbox ve Meta gibi şirketlerin yalnızca kendi uygulama ve oyunlarını içeren iOS uygulama pazarlarına sahip olabileceği anlamına geliyor.

Son olarak geliştiriciler, dijital ürün ve hizmetlere ilişkin bir işlemi tamamlamak için kullanıcıları harici bir web sayfasına nasıl yönlendirebilecekleri konusunda daha fazla esnekliğe sahip olacak. Apple, uygulama içi promosyonlar, indirimler ve fırsatlar için tasarım şablonları sunmuştu ancak bunlar artık isteğe bağlı. Bu, Spotify ve Netflix gibi şirketlerin artık web sitelerine bağlantılar tasarlayabileceği (ve potansiyel olarak Apple‘ın uygulama tabanlı kayıtlardan kaynaklanan %30’luk abonelik kesintisinden kaçınabileceği) anlamına geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x